Enn Tobrelutsu Dirty Steak
Enn Tobrelutsu süteliha ehk Dirty Steak, foto: Marion Pettai, Enn Tobreluts

Enn Tobrelutsu Dirty Steak

 

 

 

Grillmeister Enn Tobreluts õpetab: Kuidas õigesti grillida?

Grillimine on elustiil ning äärmiselt loov tegevus, mille juurde käivad aga mõned reeglid, mis garanteerivad grillilt tuleva toidukraami parima küpsemise. Alati. Mõned nendest reeglitest, mida grillmeister Enn Tobreluts meile õpetab tulevad kogemusest, paljud keskkooli keemiast ja bioloogiast ning mõni ka puhtast loogikast.

 

 

Vaata, millised on reeglid ideaalseks grillimiseks:

Lase lihal enne grillimist umbes tund toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus toimub kiiremalt).

Väga hea on grillsöe süütamiseks kasutada spetsiaalset sütekaminat/starterit ja ökoloogilisi süütekuubikuid. Kuid korralik puusüsi süttib väga lihtsalt ka toiduõli ja paberigatuustiga.

Tavaliselt kulub 10-15 minutit süütamisest, et söed hakkaksid ühtlaselt hõõguma ja leeki enam ei oleks. Kui süte pealispinnale tekib õrn valge tuhakiht, on söed valmis.

Aseta liha grillile alles siis, kui grillrest on kuum, terasharjaga puhastatud, rätikuga puhtaks nühitud ja toiduõliga kergelt kokku määritud!

Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt. Lihalõiku ehk steiki võiks keerata vaid 1 kord; samas šašlõkki, ribi ja toorvorste võid keerata ka mitu korda.

Grill-liha küpsust saab kontrollida hinnates liha pinna pruunistusastet. Kui lihalõigu pealispinnale tekivad niiskuse piisad, on liha alumine külg pruunistunud ja pööramiseks valmis. Kui juba ühelt poolt grillitud lihalõigu pealispinnale tekib väike lihamahla loiguke, on liha alumine külg pruunistunud. Grill-ribid on valmis kui ribikondiotsad on veidikene liha küljest lahti tulnud.

Tõsta liha grilli vähem kuumemale alale või kõrgemal asetsevale restile järelküpsema.

Liha pööramiseks kasuta mugavaid grilltange, mitte kahvlit. Marinaadis lihalõikude ja tooreste grillvorstide jaoks on parim kasutada lapiku otsaga grilltange.

Enne söömist võiks lasta valmisküpsenud lihal 5–15 minutit tõmmata, et lihamahlade liikumine peatuks. Samas ärge sel laske liigselt jahtuda, vaid sööge kuumalt.

Kvaliteetsele lihale kulutatud raha tasub ennast kindlasti ära, kuna see tähendab ka vähem jäätmeid, kõrgemat toiteväärtust ja paremat maitset.
Sitke ja vintske liha ei ole loomulikult nii hinnatud kui mõnusalt pehme ja õrn liha.

Toiduohutuse tagamiseks tuleks kõikide küpsetusviiside puhul saavutada liha sisetemperatuuriks 71°C (küps ehk welldone), kuid veise- ja lambaliha küpsetatakse poolküpsena (medium, sisetemp. 60-65°C) ja/või pooltoorena (rare, sisetemp. 50-55°C)

 

http://maitsed.delfi.ee/nipid/grillmeister-enn-tobreluts-opetab-kuidas-oigesti-grillida?id=74610017