Soome staarblogijal tekkis veganluse tõttu varajane menopaus

Virpi Mikkonen.

FOTO: Kuvatõmmis instagramist/ @vanelja

Soome veganblogija ja taimetoidu kokaraamatute autor Virpi Mikkonen tunnistab peale aastatepikkust veganlust, et peab tervisemurede tõttu oma menüüsse uuesti loomse toidu lisama.

Mikkoneni sõnul ei sobi vegandieet kõigile, näiteks temale tekitas kombinatsioon stressirohkest elust ja vegantoidust probleeme tervisega, sealhulgas varase menopausi, rääkis naine Daily Mailile antud intervjuus. 

Eelmise aasta alguses oli Mikkonenil mure näole ilmnenud lööbega. Naist kimbutasid veel teisedki probleemid: pikaleveniv gripp, murenevad küüned, halb tuju ja kõige hullem, menstruatsiooni katkemine. Veretest näitas, et folliikuleid stimuleeriva hormooni tase oli tõusnud sama kõrgeks kui menopausi eas naistel. Mikkonen oli sel ajal 37-aastane ning tal tekkisid juba menopausile iseloomulikud kuumahood.

Naine pidas oma elustiili tervislikuks ning arvas, et sööb kõigist dieetidest kõige tervislikumat: gluteenist, teraviljadest, piimatoodetest, lihast ja rafineeritud suhkrutest vaba toitu. Lisaks sellele oli kogu tema karjäär üles ehitatud sellele, et teisi sama dieeti jälgima inspireerida. Nimelt peab Mikkonen populaarset retseptiblogi Vanelja, mis on talle ka rahvusvahelist tuntust toonud. Mikkonen oli vegandieeti pidanud 15 aastat, süües loomset toitu ainult siis, kui ootas oma nüüdseks seitsmeaastast tütart Alvat. 

Tema sõnul ei olnud asi ilmtingimata veganluses endas, vaid tema puhul stressirikkas elus ja põhjamaises kliimas, mis veganlusega kokku ei sobinud. Näiteks sõi naine korra kuue kuu jooksul ainult toortoitu.

Hormoonispetsialist Marion Gluck usub, et Mikkoneni tervisemurede põhjuseks olid toitumisest tingitud madalad hormoonitasemed. Varast menopausi võivad tema sõnul esile kutsuda mitmed probleemid, sealhulgas stress, trauma, elustiilimuutused. Siiski võib ka toitumine rolli mängida. Kolesterool on hormoonide ehitusmaterjal ning seda sisaldavad ainult loomsed toidud. Kuigi keha toodab osa kolesteroolist ise, siis tuleb osa ka toidust. Taimne toitumine võib kolesteroolitaseme väga madalale viia. See põhjendas Glucki sõnul ka seda, miks blogija hormoonitase normaliseerus, kui ta hakkas jälle loomseid toite sööma. Tema keha hakkas lihtsalt uuesti hormoone tootma.

Lisaks võisid tervist halvendada ebapiisav valgu, kreatiini, raua või oomega-3-rasvhapete tarbimine. Nüüd sööb Mikkonen nii mune, liha kui ka võid, kuid tarbib siiski vaid orgaanilist või vabapidamisel olnud loomade liha. Blogija on arvamusel, et kui ta elustiil ei oleks nii pingeline ning ta elaks soojemas kliimas, ei pruugiks tal veganlusega probleeme olla. Praeguse elukorralduse juures vajas ta aga loomset toitu ning loomade õigused on talle endiselt olulised.

 

https://tervis.postimees.ee/6693197/soome-staarblogijal-tekkis-veganluse-tottu-varajane-menopaus